Elektrikli Park Kliması Ne Kadar Süre Çalışır?

Kamyon, iş makinesi ve karavanlar için kullandığımız elektrikli tavan klimalarımızın kaç saat çalışacağı sorulduğunda birçok sürücünün tecrübesine göre farklı cevaplar vermesi, park kliması konusunda tecrübesi olmayan sürücülerin kafasını karıştırıyor. Peki elektrikli tavan klimaları ne kadar süre çalışır? Şimdi hesaplayalım.

Saatleri hesaplamadan önce park klimalarının çalışma süresini nelerin etkileyeceğini bilmeliyiz.

Araç Aküsü Depolama

Kamyon, iş makinesi, karavan veya diğer araçların akü depolaması klimaların beslemeye gerek kalmadan çalışacağı ömrü doğrudan belirler. Örneğin, 150AH araç aküsü depolaması ve 330AH araç aküsü depolaması, klima çalışma süresinde neredeyse iki kat farklılık gösterebilir.

Not: 24V150AH=3600WH=3.6KWH yani araç akü depolama formülüdür. Formüller, 150AH’lik bir kamyon aküsü deposunun 3,6 kilowatt güç depolayabileceği anlamına gelir.

Elektrikli Tavan Klimaları Gücü Nedir?

Elektrikli park klimalarının gücü soğutma kapasitesi ile aynı değildir. Boşta olmayan klima için güç yaklaşık 700W – 1200W, soğutma kapasitesi ise 2000W – 2800W arasında olacaktır. Farklı park kliması markaları için gücü çok farklıdır. Örneğin split park kliması, kompresör gücünü, kondenser gücünü ve evaporatör gücünü gösterecek, ayrıca üçü de son soğutma gücünü alacaktır. Genellikle park kliması soğutma gücü daha büyük ve soğutma kapasitesi daha büyük olacak, bu durumda soğutma etkisi daha iyi olacak, ancak kalıcı süre kısa olacaktır. Not: Araç akü gücünün park klimasını kurmak için çok önemli olduğunu lütfen unutmayın; eğer araç akü gücü çok küçükse ve eşleşmeyen bir klima takarsanız, klimanın daha iyi soğumamasına neden olabilir. Karavan araçlarınız için 12v park klima çözümleri sağlamaktayız.

Hava Sıcaklığı Faktörleri

Tavan klimaları bu noktada ev klimalarıyla benzerlik göstermektedir. Ortam sıcaklığı çok yüksek olduğunda park klimaları daha fazla güç harcayacak ve klimanın çalışma süresi kısalacaktır. Değişken frekanslı park kliması ise kompresör ve kondenser fanlarının gücünü kontrol etmek için sıcaklık farkına göre güç tasarrufu sağlamaya yardımcı olabilir. Artık klimanın kalıcı süresini etkileyecek nedenleri bildiğinize göre, bunu nasıl hesaplayacaksınız? Açıklamak için bir örnek verelim.

Genellikle formül şu şekildedir: Araç Gücü (AH)Voltaj(12V/24V)(%10 Çalıştırma gücü)/AC nominal giriş gücü=ac kalıcı saat.

Yani saatler mutlak bir sayı değil, birçok faktörün dikkate alınması gereken göreceli bir sayıdır.

Sonuç olarak:

Sadece nasıl hesaplanacağını öğrenin, mutlak sayıya odaklanmayın, genellikle 6 saat çalışabilir.